Kiedy wynajmowany lokal jest zagranicznym zakładem
Podmiot z innego kraju, który rozważa prowadzenie działalności w Polsce i najmuje lokal mający służyć do załatwiania związanych z nią spraw organizacyjno-administracyjnych, musi się liczyć z tym, że część jego dochodów będzie tu opodatkowana.
W celu ustalenia zasad opodatkowania zagranicznego podmiotu z tytułu prowadzenia działalności na terytorium Polski należy sięgnąć do przepisów zarówno ustawy o CIT, jak i właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z państwem, którego podmiot ten jest rezydentem podatkowym (ma zarząd lub siedzibę w tym państwie).
Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na tym terytorium. Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez ww. podatników uważa się w szczególności dochody (przychody) wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym poprzez położony na tym terytorium zagraniczny zakład (art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT).
Definicje
W świetle art. 4a pkt 11 ustawy o CIT, zagraniczny zakład oznacza:
a)
7
stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,
b)
7
plac budowy, budowę, montaż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta